Zaczęło się od Ilse Aichinger 1921-2021. Wystawa biograficzna
Bieżące wydarzenia są dostępne tutaj.
Z okazji jubileuszu 20. lecia Biblioteki Austriackiej w BUW zapraszamy 11 października 2022 r. o godz. 18.00 na otwarcie wystawy „Zaczęło się od Ilse Aichinger 1921-2021″, Pod Świetlikiem, 2. poziom oraz na projekcję filmu „Gdzie mieszkam – film dla Ilse Aichinger”, którą poprzedzi dyskusja z udziałem Barbary Klickiej, Jakuba Ekierta i Adama Lipszyca w sali 256, 2 poziom.
„Zaczęło się od Ilse Aichinger 1921-2021”
Wedle opinii Hansa Weigla powojenna literatura austriacka zaczęła się od Ilse Aichinger. Przez ponad sześć dziesięcioleci Aichinger należała do najważniejszych przedstawicieli współczesnej literatury niemieckojęzycznej. 1 listopada 2021 roku ona i jej siostra-bliźniaczka Helga skończyłyby sto lat. Z tej okazji powstała wystawa, ukazująca drogę życiową i twórczość tej wielkiej austriackiej autorki, raz po raz odnosząca się także do jakże odmiennej historii jej siostry, która w 1939 roku musiała schronić się przed nazistami w Anglii i została później artystką-plastyczką. Dzieło ich obu przybierało niejednokrotnie postać dialogu.
Kuratorzy wystawy: Christine Ivanovic, Sugi Shindo
Projekt planszy otwierającej: Aya Shindo na podstawie zdjęć będących w posiadaniu Adolfa Opela Oprawa graficzna:
Manfred Thumberger / www.selenoart.com
Jacek Malinowski dla Austriackiego Forum Kultury w Warszawie
Tłumaczenie na polski: Jacek St. Buras
Redakcja polskich tekstów: Monika Gromala
Produkcja: Austriackie Ministerstwo Spraw Europejskich i Zagranicznych, Austriackie Forum Kultury w Warszawie (wersja polska)
Film „Gdzie mieszkam – film dla Ilse Aichinger”
Wybrane teksty i historie składają się na tkany z fragmentów wspomnień obraz, który Christine Nagel w poetycki sposób wplata w przestrzeń Wiednia. Z tego obrazu, z filmów, które kamerą Super 8 nagrywała sama Ilse Aichinger, a także z fikcyjnych scen z udziałem głównej postaci opowiadania „Gdzie mieszkam” powstaje zróżnicowany pod względem formalnym portret pisarki, której twórczość pozostaje w wymiarze egzystencjalnym ponadczasowa.
Scenariusz i reżyseria: Christine Nagel
Obsada: Verena Lercher, David Monteiro, Moritz Uhl
Produkcja: kurt mayer film, Austria 2013
Polskie napisy: Sebastian Worożbit dla Austriackiego Forum Kultury w Warszawie
Organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Biblioteka Austriacka w Warszawie
Opublikowano: 4 października 2022