Wystawa „Adhezje. Kolaż w sztuce książki i artzinu”
Bieżące wydarzenia są dostępne tutaj.
Już 16 stycznia o godz. 17 odbędzie się panel dyskusyjny pt. Książki artystyczne i artziny – wyzwanie dla bibliotek? wraz z pokazem obiektów z gabinetów zbiorów specjalnych BUW.
Uczestnicy: prof. Joanna Wiszniewska-Domańska, dr Anna Kłos, dr hab. Michał Chojecki (Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie), prof. Robert Cieślak (Katedra Antropologii Mediów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW), dr Agnieszka Fabiańska (Gabinet Rękopisów, BUW).
Również 16 stycznia o godz. 15 po wystawie oprowadzi dr Anna Kłos, artystka graficzka specjalizująca się w technice kolażu (Akademia WIT, Galeria Retroavangarda).
Czy w bibliotekach jest miejsce dla książek artystycznych i artzinów? Czy powinny one należeć wyłącznie do obszaru zainteresowania galerii sztuki? A może na styku kompetencji tych instytucji, powinny zaistnieć dla nich odrębne podmioty? Czy nowoczesna biblioteka, rozumiana jako stale aktualizowana baza wiedzy, może ignorować kulturowy potencjał tych zjawisk? Jakimi narzędziami powinny dysponować biblioteki, by mogły przyswoić fenomen wydawnictw artystycznych? Na te i inne pytania spróbujemy znaleźć odpowiedzi podczas panelu dyskusyjnego, w którym wezmą udział twórcy, badacze i kuratorzy związani z tematyką artbooków i artzinów.
Wystawa prezentuje szerokie spektrum zastosowania techniki kolażu przez twórców uprawiających sztukę książki, artzinu i poezji wizualnej. Przybliża publiczności twórczość artystów z całego świata – od Japonii, przez Niemcy i Portugalię, aż po Amerykę Łacińską. Zobaczymy przekrój indywidualności czerpiących z bogatego wachlarza odwołań: od rodzimych tradycji artystycznych, przez eksperymenty dadaistyczne spod znaku Kurta Schwittersa, po współczesne wydawnictwa niezależne w stylu grunge.
Wystawa „Adhezje. Kolaż w sztuce książki i artzinu” stanowi zwieńczenie cyklu „Artyści w Bibliotece” realizowanego przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie w jubileuszowym roku 25-lecia jej siedziby na Powiślu. Jest jednocześnie wyrazem dążeń do zorganizowania w przyszłości w BUW cyklicznej imprezy o formule biennale poświęconego sztuce książki oraz innym formom artystycznym łączącym słowo pisane ze sztuką wizualną. Książki artystyczne, a w szczególności artziny, zdają się być fenomenem, który wymyka się tradycyjnej optyce bibliotecznej. Być może postępujące przenoszenie komunikacji do świata cyfrowego zaowocuje swoistym powrotem do materialnego, namacalnego charakteru książek i innych publikacji, wyrażonym właśnie poprzez kreacje artystyczne – czy to w postaci artbooków powstających w ramach programu nauczania szkół artystycznych, czy jako undergroundowe, kontrkulturowe ziny. Jest to zjawisko, które biblioteki powinny intensywnie śledzić.
Na wystawie zaprezentowano prace 35 artystów:
Polska: Andrzej Jan Bielawski, Joanna Wiszniewska-Domańska, Anna Kłos
Portugalia: Miguel Correia, Isabel Baraona, Mide Plácido, José Feitor, Anónimo Coroado, Xavier Almeida, Sal Nunkachov, Pedro Sim, João Pedro Azul, Marco Gomez, Marco Fraga da Silva
Niemcy: Petra Lorenz, Sabine Remy, Sefan Heuer, Susanna Lakner, Patrizia Tictac, Horst Tress
Włochy: Vittore Baroni, Serse Luigetti, Cinzia Farina, Sara Vattano
Rumunia: Carmen Mavrea
Niderlandy: Ankie van Dijk
Hiszpania: Antonio Martin Ferrand, Pere Sousa
Gwatemala: Alvaro Sanchez
Japonia: Koji Nagai
Stany Zjednoczone: Allan Bealy
Francja: Jérôme Cavailles
Wenezuela: Jonathan Sirit
Argentyna: Karina Suarez
Belgia: Wim Nival
Zachęcamy do zapoznania się z biogramami artystów.
Spis niezależnych wydawnictw biorących udział w wystawie:
Redfoxpress Ireland
Arte Postale!
Cir.Cuns.Tan.Cial
Edições Pixel-Head
Estrela Decadente
Flanzine
Imprensa Canalha
Laboratório Plano
MP Edições
Paperview
Revista Invasão
Ultra Violenta
Wydarzenia towarzyszące
• 12 grudnia 2024 r., godz. 14-16 – warsztaty kolażu pt. Prace inspirowane literaturą, prowadzenie prof. Joanna Wiszniewska-Domańska – artystka graficzka, zajmuje się rysunkiem, ilustracją i książką artystyczną
sala wystawowa BUW; udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona (12 osób), zgłoszenia na adres: wystawy.buw@uw.edu.pl
•16 stycznia 2025 r., godz. 15 – oprowadzenie kuratorskie przez dr Annę Kłos, artystkę graficzkę specjalizującą się w technice kolażu, Akademia WIT, Galeria Retroavangarda
wstęp wolny
• 16 stycznia 2025 r., godz. 17 – panel dyskusyjny pt. Książki artystyczne i artziny – wyzwanie dla bibliotek?; pokaz obiektów z gabinetów zbiorów specjalnych BUW.
Uczestnicy: prof. Joanna Wiszniewska-Domańska, dr Anna Kłos, dr Michał Chojecki (Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie), prof. Robert Cieślak (Katedra Antropologii Mediów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW), dr Agnieszka Fabiańska (Gabinet Rękopisów, BUW).
sala wystawowa BUW, wstęp wolny
Organizator: Oddział Promocji, Wystaw i Współpracy BUW
Współpraca: Galeria Retroavangarda
Kuratorzy wystawy: dr Anna Kłos, Miguel Correia
Partner projektu „Artyści w Bibliotece”: PROMO PRINT
Wystawa czynna w dniach 14 listopada 2024 – 19 stycznia 2025, od środy do niedzieli w godz. 14-19 (z wyłączeniem ferii i dni świątecznych).
Wernisaż odbędzie się 14 listopada 2024 o godz. 18.
Zapraszamy!
Opublikowano: 6 listopada 2024