Noc Muzeów 2023 w BUW: Teoria BUWcentryczna

Uwaga! To jest wpis archiwalny.
Bieżące wydarzenia są dostępne tutaj.
13 maja 2023 r., godz. 19-1

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie zaprasza na specjalne pokazy rycin i rysunków, książek i czasopism poświęcone przewrotowi kopernikańskiemu. Zaprezentujemy gwiazdę wśród gwiazd – pierwsze wydanie „De Revolutionibus” Mikołaja Kopernika. To znakomite dzieło pojawi się w towarzystwie druków astronomicznych i astrologicznych z XV-XIX w., które poprzedziły wielki przewrót oraz powstały w jego następstwie. 

We wnętrzach BUW zaprezentujemy autorskie wideoinstalacje Cosmographia wykorzystujące obiekty ze zbiorów prezentowanych na pokazach w Noc Muzeów.

Do godz. 1 w nocy otwarte będą bramy ogrodów – specjalnie na tę okazję rozświetlonych.

 

Pokazy na III piętrze

Sala 316: W roli głównej: De Revolutionibus, Gabinet Starych Druków oraz Gabinet Zbiorów Kartograficznych

Gwiazdą wieczoru będzie jeden z 277 zachowanych na świecie egzemplarzy pierwszego wydania najsłynniejszego dzieła Mikołaja Kopernika. Oprócz niego wystąpi też całe grono nie mniejszych sław. Wystarczy wspomnieć nazwiska takie jak John z Holywood, Galileo Galilei czy Jan Heweliusz, by z całą pewnością stwierdzić, że ta nieziemska noc przejdzie do historii. Nie zabraknie też magii – wielkie tajemnice światła i ciemności odsłoni przed zwiedzającymi monumentalna publikacja Athanasiusa Kirchera, której towarzyszyć będą druki astrologiczne i horoskopy z różnych epok.

Sala 315: Mikołaj Kopernik i XIX-wieczna astronomia, Gabinet Zbiorów XIX Wieku 

Zaprezentujemy pierwszy przekład „De Revolutionibus” na język polski (zarazem pierwszy przekład na język nowożytny), ogłoszony w 1854 r. przez Jana Baranowskiego, wybitnego warszawskiego astronoma. Pokaz obejmie ponadto XIX-wieczne edycje prac astronomicznych w wielu językach oraz ilustrowane druki związane z uczczeniem i upowszechnianiem osoby i dzieła Mikołaja Kopernika, przede wszystkim z okazji jubileuszu 400-lecia urodzin astronoma w 1873 r.

Czytelnia Gabinetu Rycin: Obserwatoria, horoskopy i znaki zodiaku, czyli kto i dlaczego patrzył w gwiazdy, Gabinet Rycin

Przez stulecia w gwiazdy patrzyli uczeni, podróżnicy, badacze, alchemicy oraz zwykli ludzie, mierząc upływ czasu, próbując przewidzieć przyszłość lub zgłębić tajemnice wszechświata. Z czasem przestrzeń kosmiczna zaczęła inspirować także artystów. Gabinet Rycin BUW zaprasza na pokaz oryginalnych rycin i rysunków z XVI-XX w. ukazujących różnorodne oblicza fascynacji rozgwieżdżonym niebem.

Poziom I/II: pod świetlikiem na okrągłym stole, poziom III: foyer

Marcin Laszczkowski, Cosmographia

Cykl wideoinstalacji wykonanych specjalnie z okazji kopernikańskiej Nocy Muzeów w BUW. Animacje inspirowane obiektami ze zbiorów specjalnych BUW wyświetlane w różnych miejscach wewnątrz Biblioteki. Oprawa muzyczna pokazu we Foyer na poziomie III: Jakub Słomkowski „I am sorry Dave”. Otwarcie: godz. 20, foyer na poziomie III.

Ogrody

Zapraszamy na nocny spacer po specjalnie rozświetlonych ogrodach BUW. Z ogrodu górnego roztacza się piękna panorama Warszawy, którą będzie można podziwiać aż do 1 w nocy.

 

Ikony: Freepik (www.freepik.com) z www.flaticon.com, Retina Display Icons (www.iconfinder.com/iconsets/TWG_Retina_Icons) od The Working Group (blog.twg.ca).