Świat Alfreda. Wystawa plakatów prof. Alfreda Hałasy

Uwaga! To jest wpis archiwalny.
Bieżące wydarzenia są dostępne tutaj.
30 czerwca-15 września 2021

Na wystawie w Galerii na Siatkach w pasażu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie prezentowane są plakaty autorstwa wybitnego kanadyjskiego grafika, pochodzącego z Polski, profesora Alfreda Hałasy. Organizatorem wystawy towarzyszącej 27 Międzynarodowemu Biennale Plakatu jest Fundacja (dla) Polskiej Sztuki Emigracyjnej 1939-1989, prezentująca twórczość wybitnych polskich artystów emigrantów, którzy w swoim rodzinnym kraju są mało znani.

Ideą wystawy jest aranżacyjne przedstawienie portretu twórcy, za pomocą grupy wybranych prac, które najlepiej  charakteryzują życie i twórczość Alfreda Hałasy i niezmiennie trwałe związki z Ojczyzną.

Na wystawie prezentowane są dwa główne nurty w twórczości artysty, pierwszy związany z szeroko pojętą kulturą i edukacją, wiążący ze sobą działalność pedagogiczną na Uniwersytecie w Quebec w Montrealu i Kulturalną, w Polskim Instytucie Naukowym, w Bibliotece Polskiej w Montrealu i drugi nurt, związany z Polską, nawiązujący do przeszłości politycznej i historycznej naszego kraju, przemian lat 80.

Profesor Hałasa jako wieloletni członek Polskiego Instytutu Naukowego, jest autorem wszystkich plakatów promujących wydarzenia w Instytucie, w tym Koncerty Szopenowskie, Festiwale Filmowe i Literackie. Na wystawie prezentujemy 35 plakatów autorskich, datowanych i podpisanych odręcznie przez artystę.

 

Alfred Hałasa – grafik, projektant i pedagog, urodził się w 1942 roku w Zawadzie na Zamojszczyźnie. Jest jednym z najbardziej znanych żyjących kanadyjskich i polskich projektantów graficznych. Z wykształcenia architekt wnętrz, projektant form przemysłowych, grafik i plakacista. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom z architektury wnętrz (1968) i wzornictwa przemysłowego (1971). W 1972 wyjechał do Francji, gdzie podjął pracę w paryskiej agencji wzornictwa przemysłowego Parisienne d’esthétique industrielle (A.P.E.S.), a następnie w Société d’études coordonnées (S.E.C.). W 1975 podjął decyzję o emigracji do Kanady. Dwa lata później został profesorem na Uniwersytecie Québec w Montrealu, na wydziale wzornictwa przemysłowego. W 2014 roku macierzysta uczelnia, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, uhonorowała artystę tytułem doktora honoris causa, a w 2018 roku, z okazji Jubileuszu 200 lat uczelni i staraniem Biblioteki Głównej ASP, wydano bogato ilustrowany album prezentujący 184 prace w kolekcji Biblioteki.

W 2020 roku profesor Alfred Hałasa przeszedł na emeryturę. Na montrealskim uniwersytecie pracował ponad 40 lat prowadził zajęcia z metodologii i składni grafiki projektowej. Jako wychowawca wypromował ponad 4 tysiące studentów swojego wydziału. W 1980 roku współorganizował laboratorium badań eksperymentalnych w komunikacji wizualnej „Bretelle”, a w 1981 roku utworzył z kolegami Centre de Design i Design International – coroczne letnie kursy, konferencje i warsztaty z projektowania przemysłowego prowadzone przez najlepszych specjalistów świata. Kierował licznymi przedsięwzięciami edukacyjnymi, przyczynił się tym samym do rozsławienia szkoły wzornictwa przemysłowego UQAM na całym świecie. Zasiadał jako przewodniczący w jury: konkursu na ilustrację LUX w 2004 roku, krakowskiego Festiwalu Plakatu Reklamowego w 2005 roku i Biennale Plakatu w Chicago w 2008 roku. Równolegle sam wielokrotnie organizował wystawy plakatu polskiego na UQAM University i był również twórcą scenografii teatralnych. Profesor Hałasa nadal jest Członkiem Zarządu Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i aktywnie działa na rzecz kultury polskiej, na amerykańskim kontynencie. 30 grudnia 2018 roku otrzymał najwyższe odznaczenie kanadyjskie: Order of Canada, w treści „ … for his contributions to graphic design, having created internationally renowned posters and illustrations.” Motto Orderu: Desiderantes meliorem Patriam – Pragnący lepszej ojczyzny.

Termin:30 czerwca-15 września 2021

Miejsce: Galeria na Siatkach w pasażu BUW, ul. Dobra 56/66

Organizator: Fundacja (dla) Polskiej Sztuki Emigracyjnej 1939-1989, kurator wystawy: Henryka Milczanowska

Partnerzy: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Polski Instytut Naukowy w Kanadzie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie

 

Zapraszamy!

 

Ikony: Freepik (www.freepik.com) z www.flaticon.com, Retina Display Icons (www.iconfinder.com/iconsets/TWG_Retina_Icons) od The Working Group (blog.twg.ca).