Pre/teksty 3. O uzależnieniu od alkoholu

Uwaga! To jest wpis archiwalny.
Bieżące wydarzenia są dostępne tutaj.
19 grudnia 2022 r.

Zapraszamy na trzecie spotkanie w ramach cyklu „Pre/teksty. Spotkania biblioterapeutyczne” pt. „O uzależnieniu od alkoholu”, które odbędzie się w poniedziałek 19 grudnia 2022 r. o godz. 18.00 w BUW. Będzie to rozmowa wokół książki Jakuba Zająca pt. „Halt. Zapiski z domu trzeźwienia” (Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2022) z udziałem autora i dr n. med. Katarzyny Iwanickiej z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Spotkanie poprowadzi Anna Karczewska.

Halt. Zapiski z domu trzeźwienia (marzec 2022) to literacki debiut Jakuba Zająca. Książka budzi poruszenie w środowisku psychoterapeutycznym oraz wśród osób uzależnionych od alkoholu.

Halt zderza dwie perspektywy patrzenia na alkoholizm. Jedna z nich to osobiste doświadczenie wyobcowania. Druga to obiektywny, terapeutyczny wykład na temat choroby.

To nie jest zwykła książka o alkoholiku, który dzieli się swoimi wspomnieniami z ośrodka odwykowego. To raczej opowieść o skatowanej duszy, udręczonym ciele i niezwykle bystrym umyśle.

Jeśli spodziewacie się, że dostaniecie soczysty opis staczania się w chorobę wraz z receptą na cudowne ozdrowienie, to czeka was rozczarowanie. Nie dowiecie się też, ile trzeba wypić i jak nisko upaść, żeby otrzymać diagnozę: alkoholik. Nie poznacie cudownego sposobu na to, co trzeba zrobić, żeby alkoholikiem przestać być. Znajdziecie tu co prawda sporo terapeutycznych wskazówek i objawień, dowiecie się, jak wygląda proces uzależnienia i proces trzeźwienia. Ale to jest właściwie historia bez happy endu, bo zakończenie nie zostało jeszcze napisane. Autor, jak większość z nas, każdego dnia pisze je od nowa.

HALT można czytać jak poradnik, jak wciągającą, dobrą literaturę, jak przewodnik po widmowym Krakowie i jak zbiorową autobiografię Pokolenia X. Bo wszyscy śnimy koszmarnie, wszyscy żyjemy w strachu i wszyscy jesteśmy w taki lub inny sposób uzależnieni.

(z notki wydawniczej)

 

O uczestnikach spotkania:

Jakub Zając (ur. 1983, Łańcut) – absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czasie studiów polonistycznych i literaturoznawczych współpracował z Wydawnictwem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publikował artykuły naukowe na temat polskiej literatury XIX i XX wieku, skupiając się głównie na problematyce wojny i pamięci. Autor mieszka w Krakowie, jest nauczycielem języka polskiego w liceum ogólnokształcącym, interesuje się piłką nożną i filmem.

Katarzyna Iwanicka – absolwentka Wydziału Psychologii oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, tytuł doktora nauk medycznych uzyskała na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie w 2015 roku. Ukończyła 4-letni kurs psychoterapii w nurcie systemowym atestowany przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Obecnie związana z Wydziałem Dziennikarstwa,Informacji i Bibliologii UW.
Oprócz działalności akademickiej pracuje jako psychoterapeutka, jest certyfikowanym terapeutą uzależnień oraz trenerem umiejętności psychospołecznych. W 2021 roku otrzymała tytuł superwizora aplikanta psychoterapii uzależnień. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zagadnień uzależnień od substancji oraz zachowań, a także stylów radzenia sobie ze stresem osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Prywatnie jest żoną i mamą.

Anna Karczewska – promotorka kultury i czytania. Prowadzi autorską audycję o książkach „Albo poczytam” w Radio Kampus. Pomysłodawczyni inicjatywy Książki Kupuję Kameralnie i kobiecych klubów czytelniczych Books&Boobs, prowadząca spotkania z pisarkami i pisarzami. Na co dzień pracuje w Państwowym Instytucie Wydawniczym, mieszka w Warszawie.

 

„Pre/teksty” to autorski cykl interwencyjnych spotkań-debat na granicy literatury i nauki, podejmujący ważne dla środowiska akademickiego zagadnienia dotyczące zdrowia psychicznego oraz szeroko rozumianego obszaru uzależnień i wykluczenia społecznego, a zarazem wskazujący na możliwe formy pomocy, jakie oferuje wspólnota uniwersytecka.

Nazywamy te spotkania biblioterapeutycznymi, ponieważ rozmawiamy o ważnych tematach – takich jak depresja, neuroróżnorodność, uzależnienia (alkohol, narkotyki, seks, media), zaburzenia odżywiania, transpłciowość – za pomocą literatury. W spotkaniach biorą udział autorki i autorzy książek oraz badacze i eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego, m.in. z dziedziny socjologii, psychologii, w tym psychoterapii, biblioterapii.

Kolejne spotkanie z cyklu „Pre/teksty. Spotkania biblioterapeutyczne” odbędzie się 23 stycznia 2023 r. o godz. 18.00 w BUW. Gośćmi będą Tomasz Stawiszyński – autor m.in. książek „Ucieczka od bezradności” (Wyd. Znak Literanova, Kraków, 2021)  i „Reguły na czas chaosu” (Znak Literanova, Kraków, 2022) oraz prof. Małgorzata Jacyno z Wydziału Socjologii UW.


Organizator: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (Oddział Promocji, Wystaw i Współpracy)

Wsparcie merytoryczne: Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Wsparcie promocyjne:

Jednostki UW: Ombudsman, Centrum Pomocy Psychologicznej, Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami, Biuro Promocji, Koordynator ds. Artystycznych, Niezależne Zrzeszenie Studentów UW, Wydział Psychologii, Wydział Pedagogiczny, Szkoła Doktorska Nauk Społecznych, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji

Jednostki spoza UW: Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne, Wydawnictwo Wielka Litera, Instytut psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

Patronaty medialne: Radio Kampus, Forum Akademickie

Zapraszamy!

Ikony: Freepik (www.freepik.com) z www.flaticon.com, Retina Display Icons (www.iconfinder.com/iconsets/TWG_Retina_Icons) od The Working Group (blog.twg.ca).