Potocki, czyli kto? W 200. rocznicę śmierci o Stanisławie Kostce Potockim na UW
Bieżące wydarzenia są dostępne tutaj.
Uniwersytet Warszawski powstał dzięki zaangażowaniu wielu wybitnych mężów stanu, m.in. Stanisława Kostki Potockiego, Stanisława Staszica, Juliana Ursyna Niemcewicza, Józefa Sierakowskiego.
Okazją do przypomnienia pierwszego z wymienionych współtwórców naszej Alma Mater jest 200. rocznica jego śmierci. Najbardziej znany ze swojej działalności politycznej, kolekcjonerskiej i intelektualnej, Stanisław Kostka Potocki był człowiekiem o wszechstronnej wiedzy i szerokich horyzontach. Przygotowane z tej okazji krótkie spoty sygnalizują te aspekty jego aktywności, które bezpośrednio wiążą się z powstaniem Uniwersytetu i powołanej przy nim Biblioteki. Potocki, jako minister Komisji Rządowej Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, miał istotny wpływ na ich utworzenie oraz funkcjonowanie w pierwszych latach istnienia. Aby wesprzeć proces kształcenia artystycznego na Uniwersytecie zainspirował powstanie w Bibliotece Gabinetu Rycin. Podwalinami tego zbioru dzieł sztuki na papierze stała się graficzna kolekcja króla Stanisława Augusta, uzupełniona o dar rycin i rysunków z kolekcji samego Potockiego.
Pytanie „Potocki, czyli kto?” zachęca nie tylko do przyjrzenia się tej wielowymiarowej, historycznej postaci. Skłania do zastanowienia się kim byłby Potocki dziś i na ile pola jego aktywności różniłyby się od działalności sprzed dwóch stuleci.
Biblioteka Uniwersytecka zaprosiła do poszukiwań odpowiedzi na to pytanie profesorów, muzealników i oczywiście bibliotekarzy.
14 września 2021: Potocki, czyli kto?
Stanisław Kostka Potocki – bohater przełomu epok.
28 września 2021: Esteta z wizją Gmachu Sztuk Pięknych
12 października 2021: Współtwórca Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego i twórca Gabinetu Rycin
26 października 2021: Autor koncepcji uniwersyteckiego Gabinetu Rycin jako kolekcji o charakterze dydaktycznym i edukacyjnym
4 listopada 2021: Kolekcjoner
23 listopada 2021: Potocki, postać współczesna?
Okazją do zapoznania się z oryginalnymi dziełami sztuki zgromadzonymi przez S.K. Potockiego, a następnie przekazanymi Uniwersytetowi, będą cztery spotkania w Gabinecie Rycin BUW.
Kolekcja Stanisława Kostki Potockiego. Grafika: 4, 25 listopada (spotkanie odwołano z powodów ograniczeń sanitarnych)
Kolekcja Stanisława Potockiego. Rysunek: 18 listopada, 9 grudnia (spotkanie przełożono z powodów ograniczeń sanitarnych)
Pokazy zaplanowane są w godz. 17-18.30, zbiórka o godz. 17.00 w pasażu BUW przed wejściem głównym do Biblioteki.
Maksymalna liczba uczestników na pokazie: 10 osób (bez prowadzących pokaz); rejestracja obowiązkowa; rejestracja będzie każdorazowo otwierana na kilka dni przed pokazem;
BUW zastrzega sobie możliwość wycofania oferty w sytuacji zaostrzenia ograniczeń sanitarnych związanych ze stanem pandemii lub braku zgłoszeń na dany pokaz.
Muzeum UW zaprasza na wystawę planszową pt. Gmach Pomuzealny – uniwersytecka świątynia sztuki. Od wizji Stanisława Kostki Potockiego do powstania Wydziału Historii, poświęconą losom Gmachu Pomuzealnego, który został oddany do użytku dokładnie 200 lat temu. Ekspozycja przedstawi wkład Potockiego w wypracowanie koncepcji nauczania sztuk pięknych na akademickim poziomie oraz jego wizję estetyczną i funkcjonalną gmachu, służącego do celów dydaktycznych i prezentacji kolekcji rzeźb, malarstwa i architektury.
12 października: wernisaż w Gmachu Dawnej Biblioteki
22 października: otwarcie plenerowej części wystawy
19 listopada: finisaż
Więcej informacji wkrótce na https://muzeum.uw.edu.pl/.
Opublikowano: 10 września 2021