Nowy system biblioteczny dla UW. Nowy katalog biblioteczny dla Wszystkich

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie oraz biblioteki funkcjonujące w jednostkach organizacyjnych UW (System Biblioteczno-Informacyjny Uniwersytetu Warszawskiego) już od wielu miesięcy pracują nad wdrożeniem nowego systemu obsługującego szereg skomplikowanych procesów bibliotecznych (gromadzenia, katalogowania, obsługi kont użytkowników, wyszukiwania itd.). Całkowite przejście na nowy system nastąpi z końcem listopada tego roku.

Dlaczego zmiana jest konieczna?

Implementacja nowego systemu jest konieczna ze względu na zakończenie technologicznego rozwoju dotychczasowego systemu Virtua/Chamo.

Poszukując najlepszych rozwiązań dla społeczności Uniwersytetu, BUW przystąpiła do współpracy z Biblioteką Narodową w zakresie wdrożenia nowoczesnego systemu zarządzania zbiorami bibliotecznymi Alma i implementację wyszukiwarki Primo.

Czym jest  Alma?

Alma to działający w chmurze system biblioteczny nowej generacji, stworzony przez firmę Ex Libris we współpracy z Boston College, Katholieke Universiteit Leuven, Princeton University Library i Purdue University Library. W Polsce jako pierwsza system Alma zaimplementowała Biblioteka Narodowa, tworząc jednocześnie wspólny katalog polskich bibliotek.

Dlaczego Alma?

Alma to zintegrowany system biblioteczny, który usprawnia gromadzenie, katalogowanie i inne procesy biblioteczne. Dzięki temu bibliotekarze mogą oszczędzać czas i skupić się na świadczeniu lepszych usług użytkownikom. Alma jest rozwiązaniem chmurowym, co oznacza, że nie wygeneruje konieczności dużych inwestycji w sprzęt i dodatkowe oprogramowanie. Alma pozwala generować szczegółowe raporty, które pomagają bibliotece monitorować użyteczność i wykorzystywanie zbiorów i podejmować lepsze decyzje, co do zasobów.

Dlaczego Primo?

Primo oferuje nowoczesny, intuicyjny interfejs ułatwiający wyszukiwanie w katalogu online, zarówno w zasobach danej biblioteki, jak i w innych bibliotekach w Polsce. Możliwe jest filtrowanie i zawężanie wyników wyszukiwania, co ułatwia znalezienie konkretnych pozycji. Dzięki integracji z katalogami innych bibliotek, Primo umożliwia dostęp do znacznie większej liczby książek, czasopism i innych materiałów. Primo oferuje szereg nowych funkcji, takich jak tworzenie list życzeń, zapisywanie wyników wyszukiwania, zarządzanie zapisywanymi listami, ustawianie powiadomień o dostępności publikacji w interesujących użytkownika dziedzinach. Poprzez przejrzyste i proste w obsłudze konto użytkownicy mogą zarządzać swoimi wypożyczeniami i rezerwacjami online. Primo jest dostępny z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu.

Jak się przygotować?

BUW i biblioteki jednostek organizacyjnych UW będą informować na bieżąco o ewentualnych utrudnieniach związanych z wdrażaniem systemu w jego ostatecznej fazie. W okresie wakacyjnym bibliotekarki i bibliotekarze przechodzą intensywne szkolenia z obsługi docelowo skonfigurowanego systemu, a od grudnia będą dostępne tutoriale dla użytkowników.

W nowym systemie zobaczymy listę aktualnych wypożyczonych egzemplarzy na koncie użytkownika. Natomiast ze starego systemu nie przeniesie się historia wypożyczeń (książki wypożyczone i już zwrócone). Dlatego warto historię wypożyczeń ściągnąć i zachować w prywatnych zasobach.

Nie przeniosą się również zamówienia i rezerwacje złożone, ale nie gotowe do odbioru w momencie rozpoczęcia migracji do nowego systemu. W przypadku pozycji, na które kolejka oczekujących jest długa, warto zanotować ich dane i zamówić ponownie już w nowym systemie.

Ponieważ przed przejściem na docelowy system nastąpi zawieszenie wypożyczeń i zwrotów warto zapoznać się wcześniej z listami lektur i odpowiednio wcześniej wypożyczyć potrzebne materiały. BUW będzie cały czas otwarta dla użytkowników, możliwe będzie korzystanie ze zbiorów Wolnego Dostępu na miejscu, dostęp do e-zasobów BUW będzie cały czas możliwy.

Ikony: Freepik (www.freepik.com) z www.flaticon.com, Retina Display Icons (www.iconfinder.com/iconsets/TWG_Retina_Icons) od The Working Group (blog.twg.ca).