(Nie)wieczność – wystawa grafiki w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie

Uwaga! To jest wpis archiwalny.
Bieżące wydarzenia są dostępne tutaj.
31 stycznia - 23 marca 2025 r.

Najbliższe wydarzenie towarzyszące wystawie

Zapraszamy na oprowadzenie kuratorskie po wystawie „(Nie)wieczność”, które odbędzie się 21 marca o godz. 17.30
Po wystawie oprowadzą autorki prezentowanych na wystawie prac graficznych: dr Irena Lawruszko i Karolina Zimna-Stelmaszewska

Oprowadzenie potrwa ok.60 min.

Wstęp wolny.

Na wystawie prezentowane są prace z obszaru grafiki warsztatowej autorstwa Karoliny Zimnej-Stelmaszewskiej i dr Ireny Lawruszko – artystek związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Poprzez odwołania do zabytków kultury – dawnych map, atlasów, obiektów architektonicznych – wystawa eksploruje tematykę związaną z pojęciami wiecznego trwania i nietrwałości.
Wystawa została zorganizowana w ramach 2.edycji cyklu „Artyści w bibliotece” i potrwa do niedzieli 23 marca 2025. Zapraszamy!
O artystkach

Karolina Zimna-Stelmaszewska – asystentka oraz doktorantka w Pracowni Interdyscyplinarnych Technik Klasycznych Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Laureatka I nagrody Ministra Spraw Zagranicznych im. Jerzego Warchałowskiego (2015). Zajmuje się grafiką artystyczną. Posługuje się klasycznymi technikami graficznymi (linoryt, akwaforta, akwatinta, sitodruk); eksperymentuje i wykorzystuje alternatywne metody oraz narzędzia pracy dla technik trawionych wklęsłodrukowych.
Inspirację stanowi dla niej to co jest związane z historią oraz ewolucją obrazu świata – mity, legendy, teorie czy też odkrycia naukowe, które mają swoje szczególne odzwierciedlenia w mapach.
W swoich cyklach ukazuje obrazy przestrzeni kosmicznej, konstelacji oraz obiektów niebieskich, odnosząc się do źródeł zarówno historycznych jak i naukowych.

dr Irena Lawruszko – doktor sztuki (2022). Zrealizowała (w tradycyjnych technikach grafiki warsztatowej: akwaforta i akwatinta) cykl grafik inspirowanych zabytkową architekturą sakralną. Głównym celem projektu jest pokazanie za pomocą technik graficznych piękna i struktury materii oraz jej wymiaru duchowego. Prace są zapisem degradacji przedstawionych zabytków i upływającego czasu.

Wernisaż odbył się w czwartek 30 stycznia o godz. 18 w sali wystawowej na parterze w BUW przy ul. Dobrej 56/66.

Wystawę będzie można zobaczyć do 23 marca br., od środy do niedzieli w godz. 14-19.

Zapraszamy!

Ikony: Freepik (www.freepik.com) z www.flaticon.com, Retina Display Icons (www.iconfinder.com/iconsets/TWG_Retina_Icons) od The Working Group (blog.twg.ca).