Karol Szymanowski (1882-1937) w BUW
Bieżące wydarzenia są dostępne tutaj.
85 lat temu, w nocy 28/29 marca 1937 roku zmarł w szwajcarskiej klinice jeden z największych polskich kompozytorów, Karol Szymanowski. Jego twórczość – po raz pierwszy od czasów Chopina – ponownie zwróciła uwagę Europy i świata na muzykę polską, a mijające dekady potwierdzają i wciąż na nowo objawiają jej wyjątkową wartość artystyczną. Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie szczycąc się największym w Polsce zbiorem rękopisów i dokumentów kompozytora udostępnia obecnie ich obszerny wybór w bibliotece cyfrowej CRISPA.
W pierwszej odsłonie zaprezentowane są:
– muzyczne autografy dzieł Szymanowskiego posiadające numery opusowe (105 rękopisów muzycznych w różnej postaci: partytury, wyciągu fortepianowego, czystopisu, wersji roboczej, szkicu, fragmentu…),
– fotografie kompozytora – portretowe oraz przedstawiające kronikę jego życia (49 pozycji),
– pierwodruki niektórych jego kompozycji (27 pozycji).
W październiku b.r. przypadnie 130 rocznica urodzin Karola Szymanowskiego i będzie to doskonała okazja, aby zaprezentować kolejne szymanowskiana – nie tylko muzyczne –wszystkim zainteresowanym twórczością kompozytora.
Spuścizna Karola Szymanowskiego trafiła do BUW w 1961 roku, a jej ocalenie zawdzięczamy w dużej mierze niestrudzonej pracy muzykologa, Stanisława Golachowskiego, który w okresie II wojny podjął i z poświęceniem realizował zamiar zintegrowania i zabezpieczenia rozproszonego materialnego dorobku kompozytora: jego rękopisów, pamiątek, korespondencji – obecnie przechowywanych w Archiwum Kompozytorów Polskich w BUW.
Opublikowano: 28 marca 2022