Pierwsze kroki

Przedstawiamy film “Korzystam z BUW. To proste”. Adresujemy go przede wszystkim do studentów (a także pracowników) Uniwersytetu Warszawskiego, którzy jeszcze nie założyli konta bibliotecznego lub nie korzystali z BUW.

Polecamy także nasz Interaktywny przewodnik po BUW. Kliknij na obrazek poniżej by otworzyć przewodnik.

BUW w 5 krokach – poradnik dla zupełnie początkujących studentek i studentów UW

Zlokalizowana na popularnym Powiślu nowoczesna Biblioteka Uniwersytecka z ogrodem na dachu to miejsce, które odwiedzić powinien każdy. Znajdziecie tu otwarty magazyn książek i czasopism (tzw. Wolny Dostęp) i mnóstwo miejsc do nauki. BUW razem z 36 bibliotekami wydziałowymi tworzą System Biblioteczno-Informacyjny UW, który oferuje Wam ponad 6,2 mln zbiorów papierowych i elektronicznych. Symbolem BUW jest otwarta księga i łacińskie hasło Hinc omnia (Stąd wszystko).

1. Zapisz się

Do BUW można wejść tylko z ważną kartą biblioteczną. Dla studentów/studentek UW kartą jest legitymacja studencka (ELS). Trzeba ją najpierw aktywować jako kartę biblioteczną:

Po aktywacji legitymacji jako karty BUW, do Biblioteki można też wejść z legitymacją w aplikacji Mobilny USOS korzystając z modułu NFC (Uwaga! Aplikacja Mobilny USOS nie działa na telefonach iPhone.)

Karta biblioteczna BUW będzie potrzebna także w bibliotece wydziałowej.

Numerem karty bibliotecznej jest nr legitymacji studenckiej. Jest to też nr konta bibliotecznego, do którego dostaniesz hasło.

Są one bardzo ważne, bo służą do:

  • logowania się na konto biblioteczne,
  • składania zamówień na książki i czasopisma,
  • wypożyczania książek,
  • korzystania z e-książek i e-czasopism (także z domu),
  • logowania się do Wi-Fi w BUW (BUW.Hotspot).
2. Przyjdź do BUW

BUW, ul. Dobra 56/66 Warszawa

Dojazd: metro (M2) Centrum Nauki Kopernik, autobusy: 106, 118, 127 (przystanek Biblioteka Uniwersytecka).

Godziny otwarcia znajdziesz na naszej stronie: www.buw.uw.edu.pl.

Przed wejściem do BUW możesz skorzystać z szafek znajdujących się w szatni. Kluczyki do szafek można wypożyczyć u ochrony przy wejściu głównym. Musisz mieć wyrobioną kartę biblioteczną.
Wchodząc do BUW odbij kartę na czytniku. Zielony ekran oznacza, że możesz wejść do gmachu. Czerwony – Twoja karta jest nieaktywna, nie możesz wejść do biblioteki, musisz zgłosić się do punktu Zapisów.

3. Znajdź, czego szukasz

Aby znaleźć książkę lub czasopismo, skorzystaj z katalogu na stronie chamo.buw.uw.edu.pl. Ważna jest lokalizacja tytułu:

  • BUW Wolny Dostęp – samodzielnie szukaj książki na półce w Wolnym Dostępie według klasyfikacji WD.
  • BUW  Księgozbiór Dydaktyczny– samodzielnie szukaj książki na półce w obszarze Księgozbioru Dydaktycznego (na poziomie 2) według sygnatury zaczynającej się od litery W.
  • BUW Magazyn – zamów książkę do Czytelni, Wypożyczalni lub Książkomatu (czas oczekiwania ok. 1 godz.). Czasopisma nie są wypożyczane na zewnątrz. Zamawia się je tylko do Czytelni.
  • Biblioteki wydziałowe – wypożyczenie i zwrot odbywają się we wskazanej bibliotece.
4. Wypożycz i zwróć

Studentki i studenci UW mogą wypożyczyć w BUW do 10 książek na 30 dni. Tyle samo książek można pożyczyć w każdej z bibliotek wydziałowych.

Termin zwrotu można prolongować pięciokrotnie, o ile książka nie jest już przetrzymana lub nikt jej nie zarezerwował.

Książki stojące w Wolnym Dostępie mają kolorowe naklejki z sygnaturami. Do domu można wypożyczyć tylko niebieskie i białe. Skorzystaj z Wypożyczalni lub samoobsługowych selfczeków. Książki z BUW można zwracać do tzw. trezora, który stoi przed wejściem głównym, zwrócić na selfczeku lub na stanowiskach Wypożyczalni.

Pilnuj terminu zwrotu (widoczny na koncie) – opłata za przetrzymanie jednej książki wynosi 40 gr. za dzień, zwrot czytnika Kindle po terminie – 1,00 zł za dzień. Niezwrócone książki i opłaty blokują konto biblioteczne.

5. Zapytaj

Jeśli potrzebujesz informacji o usługach i zbiorach bibliotek UW:

Jeśli chcesz lepiej poznać BUW, na platformie https://kampus.come.uw.edu.pl/ w Szkoleniach dla studentów UW znajduje się link do szkolenia bibliotecznego online. Na niektórych wydziałach jest to szkolenie obowiązkowe.

Szczegółowe instrukcje korzystania z BUW znajdują się na stronie Jak korzystać.

Facebook – Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
Instagram – buw_official
YouTube ­– Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
BuwLOG

 

Ikony: Freepik (www.freepik.com) z www.flaticon.com, Retina Display Icons (www.iconfinder.com/iconsets/TWG_Retina_Icons) od The Working Group (blog.twg.ca).