BUW królów: NOC MUZEÓW 2025 W BUW
17 maja 2025 r. godz. 19-1Podczas Nocy Muzeów organizowanej w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie pod hasłem BUW królów będzie można zobaczyć pokazy wyjątkowych obiektów z gabinetów zbiorów specjalnych, w tym: odręczne królewskie podpisy, różne wersje autografu libretta znanej opery, ryciny z projektami obiektów architektonicznych z czasów stanisławowskich, które nigdy nie powstały w Warszawie oraz ponad 100-letnie gry towarzyskie, w jakie mogli grać nasi pradziadowie i prababcie. Wielbicieli sztuki zapraszamy do obejrzenia 3 wystaw, zaś romantyków – na nocny spacer po pięknie oświetlonych ogrodach BUW.
Pokazy Gabinetów zbiorów specjalnych – poziom 1
Ona tu rządzi. Kobiety u władzy na kartach starych ksiąg
Sala 316
Tomy pochodzące z kobiecych kolekcji, książki powstałe dzięki hojnym patronkom i naukowczyniom a także wizerunki władczyń, między innymi królowej Bony i papieżycy Joanny – obiekty z Gabinetu Starych Druków opowiadają herstorie ukazujące wpływ i znaczenie kobiet dla kultury, polityki i sztuki dawnych wieków.
Stanisława Augusta spacer po linie
Sala 343 (Gabinet Rycin)
Rysunki projektów niezrealizowanych budowli i dzieł sztuki gromadzonych przez ostatniego króla Polski z myślą o instytucjach, które nigdy nie powstały – prace wybrane z kolekcji Gabinetu Rycin ukazują Stanisława Augusta jako władcę nieustająco balansującego pomiędzy ambitnymi zamierzeniami, a realiami trudnej polityki, w których przyszło mu rządzić.
„Czy lepiej, kiedy jest król? czy kiedy go nie ma?…” (J. Słowacki, „Kordian”) – Miscellanea królewskie w zbiorach XIX-wiecznych BUW
Sala 315, sala 316
Gabinet Zbiorów XIX Wieku prezentuje książki i czasopisma ukazujące różne aspekty zainteresowania władcami i władczyniami dawnej Polski, historycznymi i legendarnymi, z lat 1801-1918 – czasów, kiedy tytułów królów polskich używali władcy państw zaborczych, a przypominanie o władcach I Rzeczypospolitej utrwalało polską tożsamość narodową i dążenia niepodległościowe.
„Ręką naszą podpisaliśmy y pieczęć przycisnąć rozkazaliśmy”. Pieczęcie i autografy królów polskich doby elekcyjnej (1583–1794)
Sala 354 (Gabinet Rękopisów)
Dlaczego władca Polski miał co najmniej 5 pieczęci? Jaką rolę odgrywała Kancelaria Koronna i Kancelaria Litewska w powstawaniu królewskich dokumentów? Jak wyglądały odręczne podpisy Anny Jagiellonki i Stanisława Augusta Poniatowskiego? Opowiedzą o tym pracownicy Gabinetu Rękopisów, którzy zaprezentują również 18 dokumentów królów elekcyjnych.
Król w operze. Wokół opery „Król Roger” Karola Szymanowskiego
Foyer (za Biblioteką Austriacką)
Zdjęcia z miejsc, które zainspirowały kompozytora, wyciąg fortepianowy opery – czystopisowy autograf Karola Szymanowskiego, światłokopia partytury utworu i różne wersje autografu jego libretta oraz zdjęcia, plakaty i programy z teatrów operowych z wystawień dzieła Szymanowskiego – obiekty z kolekcji Gabinetu Zbiorów Muzycznych i Gabinetu Dokumentów Życia Społecznego obrazują dzieje opery Król Roger – od inspiracji, przez proces twórczy, po pierwsze pokazy.
„Król ma niewiele manewru, nie posunie się dalej niż o jedno pole. Królowa może poruszać się tak swobodnie. Po grze król i pionek trafiają do tego samego pudełka.”
Foyer (za Biblioteką Austriacką)
Królowie i królowe grali i byli rozgrywani. W historii i w grach. Na pokazie Gabinetu Dokumentów Życia Społecznego można obejrzeć 5 towarzyskich gier planszowych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku: 4 plansze do gier opartych na zasadach podobnych do warcabów, gąski i chińczyka, grę z wizerunkami ważnych postaci z historii Polski oraz… plakat propagandowy z interpretacją średniowiecznego rycerza.
Wystawy – poziom 0
Sala wystawowa BUW
Anna Kłos – Innerland. Kolaż, książka artystyczna i inne media
Ekspozycja skupia się na eksperymentach artystki z kolażem jako medium artystycznym. Prezentowane są typograficzne kolaże o ascetycznej palecie barw, prace eksplorujące kolor i strukturę, artystyczne książki autorskie oraz inne prace Anny Kłos: plakaty, pocztówki kolekcjonerskie i znaczki artystyczne.
Miejsce bez klucza
(przestrzeń koło szatni)
Pokaz fotografii pt. Pomiędzy autorstwa Przemysława Stasiulewicza, jednego z 25 laureatów konkursu fotograficznego pt. ObiekTYw BUW zorganizowanego z okazji 25-lecia siedziby Biblioteki na Powiślu. Autor jest studentem I roku Architektury Przestrzeni Informacyjnych na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW.
Uliczka – pasaż BUW
Mój GROTOWSKI – wystawa zdjęć Andrzeja Paluchiewicza z lat 1966-1977.
Ogrody BUW
Pięknie podświetlone ogrody otwarte dla zwiedzających do godz. 1.
Opublikowano: 24 kwietnia 2025