Biblioteka Austriacka
Informacje praktyczne
Uniwersytet Warszawski
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
Österreich-Bibliothek Warschau
ul. Dobra 56/66, prawa galeria, poziom 3
00-312 Warszawa
tel.: + 48 22 552 52 11
e-mail: biblioteka-austriacka.buw@uw.edu.pl
www.buw.uw.edu.pl/biblioteka-austriacka
http://www.facebook.com/BibliotekaAustriackawWarszawie
Godziny otwarcia wypożyczalni Biblioteki Austriackiej
poniedziałek 13– 19
wtorek, czwartek 11 – 17
środa nieczynna
piątek 10-16
Godziny otwarcia czytelni Biblioteki Austriackiej
poniedziałek – niedziela 0 – 24
Zapisy do Biblioteki Austriackiej
Zapisu do Biblioteki Austriackiej można dokonać w godzinach otwarcia wypożyczalni. Do rejestracji w systemie potrzebny jest ważny dokument tożsamości ze zdjęciem oraz legitymacja studencka w przypadku osób studiujących na UW lub karta biblioteczna BUW w przypadku osób spoza UW. Kartę biblioteczną BUW można wyrobić sobie w sali zapisów znajdującej się w uliczce na poziomie 0 uiszczając jednorazową opłatę w wysokości 20,00 PLN. Dokonanie rejestracji jest równoznaczne z zaakceptowaniem regulaminu Biblioteki Austriackiej.
Godziny otwarcia w miesiącach lipcu i sierpniu są dostosowane do letniego trybu otwarcia Biblioteki Uniwersyteckiej. Informacje o zmianie godzin otwarcia będą podane odpowiednio wcześniej na stronie internetowej Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
Regulamin Biblioteki Austriackiej
- Każdy czytelnik posiadający kartę biblioteczną Biblioteki Austriackiej w Warszawie jest uprawniony do wejścia na teren BUW w celu odwiedzenia Biblioteki Austriackiej.
- Czytelnicy Biblioteki Austriackiej podlegają regulaminowi Biblioteki Uniwersyteckiej Warszawie.
- Każda osoba, która pragnie zostać czytelnikiem Biblioteki Austriackiej, jest zobowiązana do wyrobienia sobie karty bibliotecznej Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
- Zapisów do Biblioteki Austriackiej dokonuje się wyłącznie na podstawie dowodu osobistego i elektronicznej legitymacji studenckiej lub karty Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
- Przy opuszczaniu budynku należy okazać kartę biblioteczną Biblioteki Austriackiej i kartę Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie lub elektroniczną legitymację studencką.
- Książki można wypożyczać w następujących godzinach: poniedziałek 13.00 – 19.00, wtorek – piątek 11.00-17.00. O innych zmianach godzin otwarcia wypożyczalni Biblioteka Austriacka poinformuje na swojej stronie internetowej http://www.buw.uw.edu.pl//biblioteka-austriacka
- Katalog online Biblioteki Austriackiej znajduje się na stronie internetowej.
- Z księgozbioru można korzystać w godzinach otwarcia Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie tj. poniedziałek – sobota 9-21 oraz niedziela 15-20.
- Każdy czytelnik może wypożyczyć 3 książki z księgozbioru przeznaczonego do wypożyczania poza bibliotekę na 30 dni.
- Czytelnikom przysługuje prawo do przedłużenia jednorazowo wypożyczonych książek o kolejne 30 dni.
- Biblioteka Austriacka w Warszawie oferuje możliwość wypożyczenia książek za pośrednictwem poczty. Ta usługa podlega osobnemu regulaminowi.
- Czytelnicy ponoszą równowartość zniszczonych lub zagubionych egzemplarzy.
- Jeżeli książki zostaną zwrócone po upływie terminu, naliczana jest opłata manipulacyjna za każdy dzień zwłoki za każdy egzemplarz.
- Opłaty, po uprzednim oddaniu przetrzymanych książek, należy uiszczać przelewem na konto UW: Uniwersytet Warszawski Bank Millenium S. A. – 69 1160 2202 0000 0000 6085 0087 z tytułu „Opłata za przetrzymanie książek z BA w BUW”
- W przypadku niedotrzymania terminu zwrotu, Biblioteka-Austriacka może zwrócić się do BUW z prośbą o zablokowanie konta czytelnika w Bibliotece Uniwersyteckiej (w przypadku posiadania) do momentu zwrotu zaległych książek.
- W wyniku naruszenia regulaminu Biblioteki Austriackiej lub Biblioteki Uniwersyteckiej pracownicy Biblioteki Austriackiej mają prawo pozbawić uprawnień wynikających z posiadania karty Biblioteki Austriackiej.
O nas
Historia Biblioteki Austriackiej w Warszawie
Biblioteka Austriacka w Warszawie jest największą biblioteką spośród 65 Bibliotek Austriackich rozproszonych po całym świecie. Początki zbiorów Biblioteki Austriackiej sięgają lat 60. XX wieku. W 1965 roku w Warszawie powstał Instytut Kultury Austriackiej, pierwszy zachodnioeuropejski ośrodek kultury utworzony za żelazną kurtyną. Wraz z Instytutem pojawia się księgozbiór, początkowo o charakterze prezencyjnym, który rozrastał się z roku na rok. Instytut stał się wizytówką Austrii i „oknem na świat” dla polskiej inteligencji w PRL. Rozmowy i spotkania w Czytelni Austriackiej łączyły Wschód i Zachód Europy, kulturę, sztukę Polski i Austrii. W Czytelni Instytut udostępniał książki z filozofii, socjologii, historii, praktycznie niedostępne nigdzie indziej. Zaopatrywał też w księgozbiór Bibliotekę Jagiellońską i Bibliotekę Główną KUL. W działającej przy Instytucie Bibliotece można było wypożyczyć książki w języku niemieckim do domu.
W 2002 roku na mocy porozumienia zbiory z Biblioteki Instytutu Kultury Austriackiej trafiają na ulicę Dobrą, do BUW. Powstaje nowa autonomiczna jednostka o nazwie Biblioteka Austriacka w Warszawie działająca w strukturze Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Porozumienie sprawiło, że Biblioteka Austriacka została włączona w międzynarodową sieć Bibliotek Austriackich na świecie. Pierwsza taka placówka poza granicami Austrii powstała w 1986 roku w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim. Księgozbiór miał być finansowany przez stronę austriacką, a koszty lokalu, wyposażenia i personelu miała ponieść Biblioteka Jagiellońska. Ten model współpracy został zastosowany również w Warszawie. Od lat 80. sieć Bibliotek Austriackich na świecie rozrosła się do ponad sześćdziesięciu placówek w dwudziestu ośmiu krajach, głównie w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Obecnie w Polsce oprócz Warszawy i Krakowa istnieją jeszcze cztery inne: w Opolu, Poznaniu, Wrocławiu i Rzeszowie. Wspierane przez rząd Austrii współpracują z lokalnymi instytucjami, uniwersytetami, bibliotekami, starają się poszerzyć wiedzę o mieszkańcach Austrii, jej kulturze i historii.
Zbiory Biblioteki Austriackiej w Warszawie
Na czytelniczki i czytelników czeka ponad 16 tys. książek z różnych dziedzin, począwszy od literatury pięknej, literaturoznawstwa i historii, przez politykę i geografię aż po filozofię, psychologię, czy kulturę. Czytelnik znajdzie tutaj albumy ze sztuką i architekturą, dowie się o znanych lub mniej znanych austriackich kompozytorach i malarzach. Jednak merytoryczny środek ciężkości leży w beletrystyce i literaturze pięknej. Biblioteka dokonuje zakupów e na bieżąco nowości z niemieckojęzycznego rynku wydawniczego. Księgozbiór Biblioteki Austriackiej jest dostępny w wersji analogowej w postaci katalogu kartkowego oraz w wersji elektronicznej w postaci katalogu online.
Do dyspozycji są również bieżące gazety, fachowe czasopisma i periodyki poświęcone literaturze, polityce, kulturze i historii.
Biblioteka Austriacka jest współorganizatorem wieczorów autorskich, prezentacji książek, wykładów oraz wystaw, które odbywają się w pomieszczeniach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
Od 1 kwietnia 2014 roku Biblioteka Austriacka w Warszawie ma swoją stronę na Facebooku.
Korzystanie z księgozbioru jest bezpłatne.
Personel Biblioteki Austriackiej w Warszawie
Maciej A. Soborczyk, absolwent lingwistyki na UW i stosunków gospodarczo-politycznych w SGH w Warszawie, studiował językoznawstwo na Uniwersytecie w Heidelbergu – czyta, biega, tłumaczy. Lubi podróże, góry i operę, jego pasją są języki obce; żonaty. Działa społecznie w Polskim Stowarzyszeniu Syndrom Tourette’a, sam cierpi na zespół Tourette’a.
Michał Dworakowski, absolwent UKSW – czyta, biega, pływa, śpiewa; ogląda filmy, robi zdjęcia, a od czasu do czasu zagląda do teatru. Lubi wędrować po puszczy, górach, lasach fikcji literackich, brodzić po meandrach psychologii i teologii. Zagląda do świata Biblii. Grywa w gry planszowe. Spotyka się z grupą znajomych, pasjonatów Tolkiena i Lewisa. Razem poszukują Dobrych Historii; bywa, że coś napiszą.
Linki
Biblioteki Austriackie w Polsce
Biblioteki Austriackie Centrala
Biblioteka Austriacka w Krakowie
Biblioteka Austriacka w Poznaniu
Biblioteka Austriacka we Wrocławiu
Biblioteka Austriacka w Opolu
Biblioteka Austriacka w Rzeszowie
Serwisy Austriackiej Biblioteki Narodowej
Austriacka Biblioteka Narodowa
ANNO – SERWIS ONLINE Gazety historyczne
ALEX – SERWIS ONLINE Historyczne teksty prawne i prawnicze
Ariadne – SERWIS ONLINE Kobiety
Instytucje austriackie w Polsce
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Instytut Austriacki w Warszawie
Instytut Austriacki w Krakowie
Instytut Austriacki we Wrocławiu
Ambasada Austrii w Warszawie
Wydział Handlowy Ambasady Austrii w Warszawie
austria.info
Inne instytucje austriackie
Urząd Kanclerza Federalnego Republiki Austrii
Federalne Ministerstwo Europy, Integracji i Spraw Zagranicznych Republiki Austrii
Austriackie Towarzystwo Literackie
Das Literaturhaus
Akademia Dyplomatyczna w Wiedniu
KulturKontakt Austria
Encyklopedia wiedzy o Austrii
Programy stypendialne
Austriacka Wymiana Akademicka
Austriacka Baza Stypendialna
Pobyty naukowe
Stypendium im. Ernsta Macha
Stypendium im. Franza Werfla
Stypendium im. Richarda Plaschki