II Publiczne Czytanie Don Kichota Miguela de Cervantesa Saavedry w BUW

Uwaga! To jest wpis archiwalny.
Bieżące wydarzenia są dostępne tutaj.
25 kwietnia 2019

25 kwietnia 2019, sala 316, im. S.B. Lindego (III poziom), godz. 11.45 – 20.00

Kontynuując tradycję znaną jako „Lectura Continuada del Quijote” zainicjowaną 23 lata temu w Madrycie przez instytucję kultury Circulo de Bellas Artes, dołączamy do grona ponad 30 państw, w których w tym roku odbędzie się to ważne dla kultury, literatury i języka Hiszpanii wydarzenie.

W trakcie wydarzenia połączymy się za pośrednictwem wideokonferencji z Circulo de Bellas Artes, gdzie również w tym czasie odbywać się będzieXXIII Lectura Continuada del Quijote”.

Wśród zaproszonych gości znajdują się m.in. osoby ze świata dyplomacji, mediów, kultury i polityki.

Wydarzenie organizowane w Polsce po raz drugi, wpisuje się w obchody Światowego Dnia Książki, którego tradycja wywodzi się z Katalonii. Pomysłodawcą był  hiszpański pisarz, dziennikarz, tłumacz i wydawca Vincente Clavel Andrés, który wybrał datę 23 kwietnia dla upamiętnienia śmierci Cervantesa. W tym dniu przypada również rocznica śmierci Szekspira, historyka peruwiańskiego  Inca Garcilaso dela Vega, a także innych wybitnych pisarzy.

23 kwietnia w Katalonii jak nakazuje tradycja bliskie osoby obdarowują się książkami i czerwonymi różami, których nie zabraknie na organizowanym przez nas wydarzeniu.

W Hiszpanii w tym dniu król wręcza najważniejszą nagrodę literacką dla autora hiszpańskojęzycznego – Premio Cervantes. Co roku laureatowi tej nagrody przypada honor rozpoczęcia publicznego czytania „Don Kichota” w zabytkowej siedzibie Circulo de Bellas Artes. W Madrycie czytanie trwa nieprzerwanie przez 48 godzin, a uczestniczą w nim wybitni przedstawiciele świata polityki i literatury, a także każdy, kto odpowiednio wcześnie zgłosi się do organizatorów.

Czytanie organizowane jest również w krajach Ameryki Łacińskiej, a także w Stanach Zjednoczonych, Republice Czeskiej, Grecji, Albanii, Francji, Włoszech, Rumunii, Rosji, Gwinei Równikowej, Tunezji, Maroku, Jordanii, Korei Południowej, Indiach, Chinach, Japonii, Filipinach, Malezji.

Przed czytaniem, w sali 316, o godz. 10.30, będzie miał miejsce wykład prof. dra hab. Kazimierza Sabika Miguel de Cervantes. Życie i twórczość.

Organizatorzy:

Ambasada Hiszpanii,

Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW

Biblioteka Uniwersytecka ul. Dobra 56/66

sala 316, im. S.B. Lindego (III poziom)

Wstęp wolny dla słuchaczy czytania.

Ikony: Freepik (www.freepik.com) z www.flaticon.com, Retina Display Icons (www.iconfinder.com/iconsets/TWG_Retina_Icons) od The Working Group (blog.twg.ca).