Wystawa panelowa MOLIERE Bohdana Korzeniewskiego z okazji Światowego Dnia Teatru

14 marca - 7 kwietnia 2019 r.

Wystawa MOLIERE Bohdana Korzeniewskiego poświęcona jest związkom Bohdana Korzeniewskiego z twórczością Moliera, którego był wybitnym tłumaczem i również wielokrotnym inscenizatorem.
Wystawa prezentuje reprodukcje fotografii i zapisów spektakli, grafik, rękopisów i maszynopisów Bohdana Korzeniewskiego, wywiadów z nim, książek, periodyków i fragmentów recenzji.

Bohdan Korzeniewski (1905-1992) – reżyser teatralny, krytyk i historyk teatru, tłumacz, pisarz i pedagog. Pozostawił w swoim dorobku dziewięć przekładów Moliera: Szkoła żon, Krytyka „Szkoły żon”, Improwizacja paryska, Don Juan, Łotrostwa Skapena, Grzegorz Niezguła, Tartuffe, czyli Obłudnik, Skąpiec, Mizantrop.

Pięć z nich: Szkołę żon, Łotrostwa Skapena, Grzegorza Niezgułę, Tartuffe’a, i Don Juana sam reżyserował wg własnych przekładów (cztery realizacje Szkoły żon: Łódź 1948, Katowice 1948, Łódź 1956, Warszawa 1958, i cztery wystawienia Don Juana: Warszawa 1950, Łódź 1955, Warszawa 1957, Kraków 1962).

Jego przekłady charakteryzuje cięty język, celny dowcip, nieraz dosadność właściwa oryginałowi, przemieszanie wyrażeń staropolskich i rzadko spotykanych ze współczesną polszczyzną. Jest tłumaczem Moliera bardzo cenionym, ostatnio sięgali po jego przekłady choćby Andrzej Wajda w 1996 r. (Improwizacja wrocławska) i Jacques Lasalle w 2011 r. (Szkoła żon w Teatrze Polskim w Warszawie, z Andrzejem Sewerynem jako Arnolfem).

Wśród odtwórców ról molierowskich, na stałe związanych z nazwiskiem Korzeniewskiego jako reżysera, zapisali się m.in.: Jacek Woszczerowicz (Sganarel w Don Juanie 1950 i 1957, Arnolf w Szkole żon, 1948), Andrzej May (jako Tartuffe w łódzkiej realizacji, 1977) Antoni Pszoniak (jako Skapen w Łotrostwach Skapena, Warszawa 1970), Zofia Mrozowska (jako Anusia – Agnieszka w Szkole żon, Łódź 1948), Wiesława Mazurkiewicz (jako Elwira w Don Juanie, Kraków 1962).

Scenografowie kojarzeni z przedstawieniami molierowskimi reżyserowanymi przez Bohdana Korzeniewskiego, to m.in.: Teresa Roszkowska (Szkoła żon, Łódź 1948, Don Juan, Warszawa 1950, 1957), Krzysztof Pankiewicz ( Tartuffe, Łódź 1977, Łotrostwa Skapena, Warszawa 1970), Józef Rachwalski (Don Juan, Łódź 1955), Andrzej Majewski (Don Juan, Kraków 1962).

Biografia Bohdana Korzeniewskiego jest związana z historią Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, w której podczas II wojny światowej pracował, a w 1945 ratował jej bezcenne zbiory.

Wystawa zorganizowana z okazji Światowego Dnia Teatru – 27 marca.

Miejsce ekspozycji: pod Wielkim Świetlikiem przed Czytelnią Główną (II p.)

Organizator: Teatr Wielki-Opera Narodowa, Muzeum Teatralne
Partner: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie