80. Rocznica Powstania Warszawskiego. Zapiski z Powstania Warszawskiego Wacława Borowego – akcja transkrypcyjna
Bieżące wydarzenia są dostępne tutaj.
Relacje z Powstania Warszawskiego do transkrypcji na platformie TranskriBUW
Wacław Borowy był historykiem literatury, edytorem i krytykiem literackim oraz ważną postacią w dziejach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Najbardziej znany epizod jego działalności bibliotecznej przypadł na miesiące przełomu roku 1944 i 1945 i dotyczył ratowania z wielkim poświęceniem księgozbioru BUW zagrożonego rozkradzeniem i zniszczeniem.
W Gabinecie Rękopisów Biblioteki jest przechowywana cząstka archiwum profesora Borowego, na którą składają się jego osobiste dzienniki oraz spisane nieomal na gorąco relacje bezpośrednich świadków dramatycznych wydarzeń z okresu Powstania Warszawskiego.
Wyjątkowe świadectwo
Brulionowe zapiski Borowego to często poruszające opowieści dotyczące m.in. walk, zniszczeń, zachowań okupantów oraz postaw powstańców i ludności miasta. Część z nich ma formę kilkuzdaniowych notatek dotyczących konkretnego zdarzenia, inne zaś są tekstem spisanym na zamówienie Borowego, którego interesowały powstańcze losy konkretnych osób, budynków i instytucji.
Akcja transkrypcyjna rękopisu
Relacje z Powstania Warszawskiego zgromadzone przez profesora Borowego nie zostały dotychczas wydane. Do niedawna istniały tylko w formie rękopisu przechowywanego w BUW.
W związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowaliśmy akcję zdekodowania rękopisu Profesora na przygotowanej przez BUW platformie TranskriBUW służącej do dekodowania treści rękopisów ze zbiorów Biblioteki.
W czasie trwającej od 1 sierpnia br. akcji pasjonaci rękopisów przepisali na elektroniczną wersję tekstową 55 z 95 stron Zapisków z Powstania Warszawskiego Wacława Borowego. Treści z 41 zdekodowanych stron, po korekcie i zatwierdzeniu ostatecznej wersji przez pracowników Gabinetu Rękopisów BUW, zostały udostępnione w bibliotece cyfrowej CRISPA, gdzie można je łatwiej czytać, przeszukiwać i badać (są dostępne do pobrania w formacie .txt).
Zapraszamy do wysłuchania nagrań tekstów z wybranych kilkunastu stron zapisków przetranskrybowanych na platformie TranskriBUW:
„Relacja dr P.” – czyta Jakub Gniadzik (Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń),
„Relacja Pani Z.” – czyta Urszula Szwed-Strych (Oddział Promocji, Wystaw i Współpracy BUW).
Okolicznościowa wystawa w BUW
Kopie powiększonych wybranych kart z brulionu Wacława Borowego z relacją z dramatycznych wydarzeń czasu warszawskiego zrywu można zobaczyć na wystawie w holu katalogowym Biblioteki. Tradycyjnie 1 sierpnia prezentujemy w BUW kopie wyjątkowych dokumentów związanych z powstaniem. Wystawa potrwa do 30 sierpnia.
Mamy to w BUW
Dzienniki i relacje z Powstania Warszawskiego spisane przez Wacława Borowego są bohaterami najnowszego filmu z cyklu nagrań, w których kustosze kolekcji specjalnych prezentują wybrane, wyjątkowe pozycje ze zbiorów swoich gabinetów.
W filmie „Mamy to w BUW – Dzienniki i relacje z Powstania Warszawskiego spisane przez Wacława Borowego” o sylwetce Wacława Borowego oraz o części jego spuścizny przechowywanej w BUW opowiada dr Agnieszka Fabiańska, kierownik Gabinetu Rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
BuwLOG
Relacjom z Powstania Warszawskiego spisanym przez Wacława Borowego poświęcony jest również sierpniowy wpis na blogu Biblioteki z cyklu Obiekt miesiąca.
Skany brulionu Relacje z Powstania Warszawskiego zebrane przez Wacława Borowego: notatki brulionowe omawiające organizację władzy cywilnej w okresie powstania oraz tekst ankiety dot. Powstania Warszawskiego można obejrzeć w Bibliotece cyfrowej UW Crispa.
Wacław Borowy w akcji pruszkowskiej
Profesor Borowy znalazł się w gronie naukowców, muzealników i bibliotekarzy, którzy po upadku powstania warszawskiego podjęli próbę ratowania przed spaleniem księgozbioru BUW. Udało się im przekonać Niemców, że część zbiorów należy wywieźć do Pruszkowa; w tajemnicy zamurowali też w piwnicach Biblioteki jej księgozbiór podręczny (podręczniki, encyklopedie, słowniki), wykorzystując cegły pochodzące z okolicznych zrujnowanych budynków i zaprawę rozrobioną wodą z roztopionego śniegu.
Akcji pruszkowskiej – bo tak nazywane jest to przedsięwzięcie – poświęcony jest jeden z odcinków cyklu programów TVP pt. „Zaginione – odnalezione” Odc. 22
Opublikowano: 1 sierpnia 2024