80. Rocznica Powstania Warszawskiego. Zapiski z Powstania Warszawskiego Wacława Borowego – akcja transkrypcyjna

1 sierpnia-2 października 2024

Relacje z Powstania Warszawskiego do transkrypcji na platformie TranskriBUW

Wacław Borowy był historykiem literatury, edytorem i krytykiem literackim oraz ważną postacią w dziejach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Najbardziej znany epizod jego działalności bibliotecznej przypadł na miesiące przełomu roku 1944 i 1945 i dotyczył ratowania z wielkim poświęceniem księgozbioru BUW zagrożonego rozkradzeniem i zniszczeniem.
W Gabinecie Rękopisów Biblioteki jest przechowywana cząstka archiwum profesora Borowego, na którą składają się jego osobiste dzienniki oraz spisane nieomal na gorąco relacje bezpośrednich świadków dramatycznych wydarzeń z okresu Powstania Warszawskiego.

Wyjątkowe świadectwo

Brulionowe zapiski Borowego to często poruszające opowieści dotyczące m.in. walk, zniszczeń, zachowań okupantów oraz postaw powstańców i ludności miasta. Część z nich ma formę kilkuzdaniowych notatek dotyczących konkretnego zdarzenia, inne zaś są tekstem spisanym na zamówienie Borowego, którego interesowały powstańcze losy konkretnych osób, budynków i instytucji.

Zachęcamy do transkrypcji rękopisu

Relacje z Powstania Warszawskiego zgromadzone przez profesora Borowego nie zostały dotychczas wydane; istnieją tylko w formie rękopisu przechowywanego w BUW.
W związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zachęcamy do wzięcia udziału w przepisaniu na wersję elektroniczną rękopisu Profesora. Udostępniliśmy go do transkrypcji na przygotowanej przez BUW platformie TranskriBUW służącej do dekodowania treści rękopisów ze zbiorów Biblioteki. Od kwietnia użytkownicy platformy podjęli transkrypcję prawie 40 z 95 stron notatek Wacława Borowego opublikowanych na TranskriBUW.
Może uda się zakończyć przepisanie całości udostępnionych zapisków do 2 października – 80. rocznicy upadku powstania? Jesteśmy przekonani, że świadectwa zebrane przez profesora Borowego zaoferowane w wersji elektronicznej będą stanowiły cenny materiał dla badaczy oraz poruszającą lekturę dla czytelników.

Okolicznościowa wystawa w BUW

Kopie powiększonych wybranych kart z brulionu Wacława Borowego z relacją z dramatycznych wydarzeń czasu warszawskiego zrywu można zobaczyć na wystawie w holu katalogowym Biblioteki. Tradycyjnie 1 sierpnia prezentujemy w BUW kopie wyjątkowych dokumentów związanych z powstaniem. Wystawa potrwa do 30 sierpnia.

Mamy to w BUW

Dzienniki i relacje z Powstania Warszawskiego spisane przez Wacława Borowego są bohaterami najnowszego filmu z cyklu nagrań, w których kustosze kolekcji specjalnych prezentują wybrane, wyjątkowe pozycje ze zbiorów swoich gabinetów.
W filmie „Mamy to w BUW – Dzienniki i relacje z Powstania Warszawskiego spisane przez Wacława Borowego” o sylwetce Wacława Borowego oraz o części jego spuścizny przechowywanej w BUW opowiada dr Agnieszka Fabiańska, kierownik Gabinetu Rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

BuwLOG

Relacjom z Powstania Warszawskiego spisanym przez Wacława Borowego poświęcony jest również sierpniowy wpis na blogu Biblioteki z cyklu Obiekt miesiąca.

Skany brulionu Relacje z Powstania Warszawskiego zebrane przez Wacława Borowego: notatki brulionowe omawiające organizację władzy cywilnej w okresie powstania oraz tekst ankiety dot. Powstania Warszawskiego można obejrzeć w Bibliotece cyfrowej UW Crispa.

Ikony: Freepik (www.freepik.com) z www.flaticon.com, Retina Display Icons (www.iconfinder.com/iconsets/TWG_Retina_Icons) od The Working Group (blog.twg.ca).