Platforma transkrypcyjna BUW w miesiącu nauki obywatelskiej
Bieżące wydarzenia są dostępne tutaj.
Miło nam donieść, że zakończyliśmy prace nad wolontariacką platformą transkrypcyjną TranskriBUW.
Zbudowana na otwartym oprogramowaniu platforma to rozwiązanie o charakterze crowdsourcingowym, które pozwala przedstawicielom społeczności akademickiej współpracować przy odkrywaniu, odczytywaniu i transkrybowaniu historycznych dokumentów rękopiśmiennych ze zbiorów BUW.
Na platformie TranskriBUW zaczęliśmy publikować do transkrypcji pierwszą część Relacji z Powstania Warszawskiego zebranych przez Wacława Borowego. Spisane w 1944 r. notatki brulionowe zawierają często poruszające relacje cywilnych świadków dotyczące m.in. walk, zniszczeń i postaw warszawskich powstańców i ludności miasta oraz opis organizacji władzy cywilnej w okresie powstania.
Wyboru pierwszego rękopisu do transkrypcji na platformie w ramach akcji #PlatformaTranskriBUW.Intro dokonali członkowie grupy facebookowej TranskriBUW. Dekodujemy rękopisy. Stworzyliśmy ją w 2022 r., a dla jej członków zorganizowaliśmy w kwietniu 2022 i 2023 r., w ramach obchodów Miesiąca Nauki Obywatelskiej, #TranskriBUWmaratony dekodowania i przepisywania fragmentów wybranych rękopisów ze zbiorów BUW.
Podczas odsłony #TranskriBUWmaratonu w kwietniu 2024 r. ponownie zaproponowaliśmy członkom grupy wspólne rozszyfrowanie fragmentów dziewięciu rękopisów, wśród nich drugiego wydania De revolutionibus orbium coelestium Mikołaja Kopernika z 1566 r. W maratonie wzięło udział 7 członków grupy, którzy dokonali transkrypcji 2 całych stron jednego z rękopisów oraz 5 fragmentów innych. Jedna z transkrypcji została nawet zapisana fontem odzwierciedlającym styl ozdobnego rękopisu pochodzącego z XVII wieku! Transkrypcje zostaną po weryfikacji pracowników opublikowane w bibliotece cyfrowej UW CRISPA.
Relacje z Powstania Warszawskiego liczą prawie 350 stron, ale już teraz można rozpocząć przepisywanie treści tego wyjątkowego świadectwa. Serdecznie zapraszamy do dołączenia do platformy TranskriBUW i podjęcia pasjonującego wyzwania odczytania i transkrybowania zapisków Wacława Borowego. Może udałoby się przygotować transkrypcję pierwszej części Relacji na 80. rocznicę wybuchu powstania, którą będziemy obchodzić za kilka miesięcy?
Aby rozpocząć pracę na platformie, trzeba mieć na niej założone konto. W tym celu należy wysłać e-mail z propozycją swojego loginu na adres transkrypcje.buw@uw.edu.pl.
Platforma transkrypcyjna TranskriBUW została opracowana przez zespół BUW w partnerstwie z Fundacją na Rzecz Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego „Universitatis Varsoviensis”. Projekt był współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki otrzymanych w 2023 r. w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.
Opublikowano: 30 kwietnia 2024